sobota, 12 kwietnia 2025

Łowca Czarownic t1. Świt Demonów - William Hussey

Na wstępie zaznaczę, że posiadam dwa tomy tej powieści i nie zamierzam sięgać po drugi - jako że jest to tylko część cyklu, oceny punktowej nie będzie. Jednocześnie przypominam nie tylko o tym, że moja ocena jest subiektywna, ale i o tym, że oceniam polską wersję powieści, a zatem nie kunszt samego autora, ale wysiłki połączone z tłumaczem. Dodam, że w mojej opinii powieść ta zalicza się do literatury młodzieżowej, nie zaś do nurtu "dorosłego" fantasy.

Aby zacząć od pozytywów - opisana historia jest interesująca i oparta na dobrym pomyśle. Niestety sposób jej przedstawienia, mimo znakomitego i wciągającego początku pozostawia wiele do życzenia. Jak widać pozytywy szybko się skończyły...

W powieści tej brak jest akcji, a nawet kiedy coś się dzieje, jest to przegadane (albo jest to opowieść, wspomnienie albo interpretacja głównych bohaterów). Zbyt wiele jest określeń, które nie rozstrzygają kto uczestniczy w danej scenie - jest tutaj dość naiwnie wyjaśnione przebieranie się jednego bohatera za drugiego, połączenie głównych bohaterów, a także w wielu przypadkach określenie "czarownik", które wiele w tym przypadku nie wyjaśnia, gdyż w scenie występują wyłącznie postacie posługujące się magią. To sprawia, że cała opowieść jest o wiele bardziej zagmatwana niż być mogła. Na domiar złego tak wiele postaci, które zdają się być złe jest dobre, tych dobrych okazuje się być złe, a także tak wiele postaci jest dobrych, ale z różnych powodów czyni zło, że opowieść zaczyna być prawdziwą łamigłówką intencji i wytłumaczeń (wszystko nadal jest przegadane przez głównego bohatera, więc to od niego dowiadujemy się jakie on zauważa motywy u pozostałych bohaterów).

Interesujące sceny wciśnięte są nieco na siłę i bez żadnego uzasadnienia - ot bohater kierowany jest od lokacji do lokacji, niby nie wie po co i dlaczego, ale objaśnia to pozostałym postaciom... Misz-masz. W dodatku nie ma tutaj żadnego momentu, kiedy dokonywany jest jakiś wybór, mający wpływ na akcję powieści czy choćby na jej zakończenie - wszystko dzieje się niejako przypadkiem i tylko dlatego, że bohater akurat tam jest. To, że nagle "zrozumiał" niewiele daje czytelnikowi. Dotrwałem do końca tylko siłą woli - bardzo chciałem zrecenzować tę książkę. A teraz, kiedy już napisałem o niej to i owo, z przyjemnością o niej zapomnę.

Cenę tej książki można sprawdzić:

wtorek, 1 kwietnia 2025

Komiksowy Miesiąc #14

Zrobiłem podejście do "Grand Prix" Marvano, ale odłożyłem tę historię. Fabuła jest porwana, składa się z kilku kadrów, które nie składają się w całość, a tylko sygnalizują kolejne etapy opowieści i trudno mi się skupić nad tą historią. W dodatku olbrzymia ilość przypisów, głównie tłumaczeń z niemieckiego i wyjaśnień nawiązań zniechęca do potraktowania tego komiksu jak komiks. A szkoda, bo kreska bardzo mi się podobała.

I to niestety już wszystkie moje komiksowe przygody z marca 2025.

poniedziałek, 31 marca 2025

Objawienie - Daniel Greps

To prosta powieść, która nie próbuje udawać wielkiej. Jest jak najbardziej swojska, familiarna. Ukazuje świat, który widujemy za oknem, szczególnie mieszkając w blokowisku mniejszej miejscowości. Szare bloki za oknem, przyroda na horyzoncie i jedna główna ulica, którą dotrzemy wszędzie. Klimat tak powszechny, że aż wygodny.

I tak właśnie uważał bohater - powszedniość, która stała się dla niego zbyt przyziemna. Taka codzienność, w której aż chce się doszukać czegoś nietypowego. A jak wiadomo - jeśli bardzo zacznie się czegoś dopatrywać, to wszędzie znajdzie się coś, co jest niezwykłe. Wystarczy dobrze się przyjrzeć.

Opowieść dość szybko zaczyna balansować na krawędzi rzeczywistości i igrać z czytelnikiem (a także, co oczywiste, z bohaterem). Zwrotów akcji jest tak wiele, że właściwie cały czas czekamy na kolejny, a przeprowadzone są w sposób niezwykle przekonujący. Siłą tej powieści jest zdecydowanie właśnie to, że cały czas wierzymy w opowiadaną historię i spodziewamy się podsuwanych przez autora rozwiązań, a mimo to koniec końców jesteśmy zaskakiwani tym, co się dzieje.

Nie przepadam za opisami narkotycznych wizji. Zawsze wydaje mi się, że te momenty autorzy wykorzystują, by sobie pofolgować, próbując napisać coś, co dla czytelnika będzie niezrozumiałe. Irytuje mnie to. Tutaj opisy są zwięzłe, krótkie i wiele mówiące, a nade wszystko - pasują do fabuły. Zdecydowanie nie są elementem oderwanym od opowiadanej historii.

Jedynie zakończenie nie bardzo do mnie przemawiało i to nawet biorąc pod uwagę to, że można je dwojako (przynajmniej) rozumieć. Gdyby rozumieć je wprost, jest zbyt wyświechtane. Gdyby odnieść do całości jest lepiej, ale nadal nie wiem, czy potrzebne jest tak obszerne. Niby nie przeszkadza, ale jednak wydało mi się naciągane.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 7 (Igraszki z czytelnikiem.)
  • Lekkość Pióra: 8 (Łatwo się czyta.)
  • Akcja: 8 (Interesująca.)
  • Bohaterowie: 7 (Zwyczajni.)
  • Zakończenie: 6 (Nie przemawia do mnie, ale nie do końca.)
  • Ocena Łączna: 36/50

czwartek, 20 marca 2025

Niewidzialne życie Addie LaRue - Victoria Schwab

Gdy sięgałem po tę książkę, wiedziałem o czym jest i myślałem, że aż tak bardzo mnie nie zainteresuje. Czemu więc po nią sięgnąłem? Cóż - moje czytelnicze postanowienie na ten rok to "sięgać po książki, po które normalnie bym nie sięgnął". Ta powieść spełniała kryterium. Teraz, po lekturze, mogę z przyjemnością stwierdzić, że myliłem się, bo książka bardzo mi się podobała.

Pomimo iż nie przepadam za opowieściami z dużą ilością przeskoków czasowych przyznaję, że w tym przypadku są one uzasadnione i pięknie budują opowieść. Można byłoby się bez nich obejść i kilka razy mnie dezorientowały, ale sposób przedstawienia historii głównej bohaterki jest spójny i złożony, a zarazem intrygujący. Zostałem wciągnięty w opowieść i kibicowałem jej bohaterom, a przecież o to chodzi.

Akcja powieści toczy się przez 300 lat. Na samą myśl o tym ogarnia mnie znużenie. A jednak podczas lektury w ogóle nie odczułem, by którykolwiek fragment opowieści był zbędny. Także sposób przedstawienia wydarzeń historycznych, stanowiących tło dla fabuły jest lekki. Ba - nawet nadprzyrodzone, mistyczne fragmenty, którym zwykle jestem przeciwny, nie odebrały mi przyjemności z lektury.

Zwróciłem uwagę na bardzo dopracowane detale, z których można czerpać przyjemność. Są przemyślane i bardzo logiczne i spójne. Zachowania bohaterów drugoplanowych także nie pozostawiają wiele do życzenia - są naturalne i realistycznie opisane. Najbardziej podobało mi się jednak to, że z tych drobniutkich detali, cierpliwie ukazywanych czytelnikowi wyłania się klarowny obraz całości i kiedy w końcu poznajemy całą historię bohaterów, doceniamy szczegóły, które czają się gdzieś na obrzeżach opowieści.

Historia, jak napisałem, jest bardzo interesujące i obawiałem się, że koniec mnie rozczaruje. A jednak - zakończenie w pewnym sensie mnie zaskoczyło i było to zaskoczenie miłe. Doskonale wykorzystano tutaj motyw pamięci i zapomnienia, który przecież jest nadrzędnym tematem całej powieści. Gorąco polecam tę pozycję każdemu miłośnikowi dobrej literatury, a nie jedynie tym, którzy lubią literaturę fantastyczną.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 9 (Niezwykła dbałość o detale.)
  • Lekkość Pióra: 8 (Dobrze się czyta i chętnie wraca.)
  • Akcja: 8 (Wciągająca.)
  • Bohaterowie: 8 (Dobrze opisani.)
  • Zakończenie: 9 (Dopełnia opowieść i stanowi godne zwieńczenie.)
  • Ocena Łączna: 42/50
Cenę tej książki można sprawdzić:

sobota, 1 marca 2025

Mediapolis - Tomasz Kopecki

Mediapolis zapowiadało się dobrze - cyberpunkowe tło, zachęcająca okładka (po której NIGDY nie powinno oceniać się książki) i polski autor. Co może pójść źle? Otóż książka ta stanowi według mnie nieudany mariaż groteski z cyberpunkiem. Wyraźnie wzorowana na wariacji na temat Wielkiego Brata z "Roku 1984" opowieść napisana jest nieco za prosto, jakby w pośpiechu - sprawia przez to wrażenie bardzo niedopracowanej. Najgorsza jest jednak farsa, której nie broni nawet całkiem interesujące zakończenie, które w zamyśle miało ją tłumaczyć.

Czy powieść ta ma zalety? Owszem - nie jest to ciężka pozycja, więc łatwo się ją czyta. Łatwo też wrócić do lektury po tym, jak coś nas rozproszy - fabuła nie jest zbyt złożona, zwykłe "po nitce do kłębka". Plusem są także sceny akcji, które są dobrze opisane. Nie podobała mi się jedynie zbędna brutalność, ale taką konwencję przyjął autor - szokować, szczególnie biorąc pod uwagę cel istnienia całej tej społeczności.

Jako opowieść - nie jest zła. Pomysł jest w porządku. Zawiodło jedynie wykonanie, a szkoda, bo potencjał był. Wciąż jednak uważam, że po tę powieść można sięgnąć w poczekalni u lekarza czy podobnym miejscu, gdzie całkowite skupienie jest niemożliwe.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 4 (Niedopracowany.)
  • Lekkość Pióra: 6 (Nie trudno się czyta.)
  • Akcja: 5 (Dość prosta.)
  • Bohaterowie: 6 (Całkiem OK, dwaj panowie na "B" chwilami się mylili.)
  • Zakończenie: 6 (Najlepszy fragment.)
  • Ocena Łączna: 27/50

Cenę tej książki można sprawdzić:

Komiksowy Miesiąc #13

Przeczytałem komiks "Bękart", nieco infantylnie rysowana, sensacyjna opowieść pełna zemsty i ze sporą dozą seksu. Interesująca historia z zaskakującym zakończeniem. W dodatku zarówno wspomniane zakończenie jak i początek są otwarte - zostajemy wrzuceni w sam środek wydarzeń i łączymy fakty (oraz czytamy "skrzydełka" okładki), by dowiedzieć się o co chodzi. Mimo, że ten styl grafiki nie jest moim ulubionym, spędziłem przy tej opowieści miłe popołudnie.

W bibliotece natrafiłem zaś na kolejny komiks z serii "Gnat" - "Rose". Akcja toczy się przed wydarzeniami trylogii i opowiada o wydarzeniach, które stoją u podstawy całej opowieści. Gnatów tu, rzecz jasna, nie ma, co sprawia, że klimat komiksu jest nieco inny - brak tej humorystycznej części. Ten styl przypadł mi do gustu, ale cała historia jest jednak banalna i dość krótka.

środa, 19 lutego 2025

Fiolet - Magdalena Kozak

Jestem bardzo zaskoczony tym, jak dobra jest ta książka. I to jest trafiony wstęp do tej mini recenzji. Uwielbiam powieści, których autor zna się na tym, o czym pisze. Magdalena Kozak nie tylko opisuje wojsko i skoki spadochronowe (jako żołnierz i spadochroniarka robi to znakomicie i ze znajomością tematu), ale w swojej powieści czyni ze spadochroniarstwa umiejętność, która może uratować świat przed zagładą!

Wydaje mi się, że jest to pierwsza książka tej autorki jaką czytałem (chociaż jestem pewien, że zetknąłem się z jej opowiadaniami). Sięgnąłem po nią po części z przekory, a po części dlatego, że jest to autorka, którą powinno się znać, czytując polską fantastykę. I teraz rozumiem dlaczego. Jest inna od reszty. Wspaniale łączy wątek "głupio-romantyczny" z wojskowym pragmatyzmem w fantastycznej otoczce rodem z science-fiction. To po prostu trzeba przeczytać.

Czyta się zadziwiająco łatwo - nic za bardzo nie kłuje w oczy (chociaż w mojej specjalizacji widzę zupełnie inną drogę rozwiązania przedstawionego problemu), a opisane procedury militarne są bardzo wiarygodne. Na dodatek akcja osadzona jest w Warszawie, a co za tym idzie, mieście mi znanym, co ułatwia orientację. Widać, że autorce stolica także nie jest obca.

Podoba mi się też brak skrupułów - bohaterowie, których zdążyliśmy polubić giną. To podnosi rangę fabuły i czyni ją bardziej realistyczną. Pokazuje też, że elementem fabuły nie jest śledzenie losów pojedynczej postaci, ale raczej ogólne spojrzenie na sytuację. Mimo, że gdzieś w środku tomu pojawiają się postacie, przy których czytelnik spędza więcej czasu, tak naprawdę stanowią one jedynie składową narracji.

Nawet zakończenie, do którego myślałem, że będę się mógł przyczepić (nie bardzo widziałem sensowny finał tej opowieści), bardzo mi się spodobało. Autorka wybrnęła, nie domykając historii, ale opisując w sensowny sposób wydarzenie, które psychologicznie stanowi zamknięcie wątku - ważniejszego niż ten, od którego zaczyna się powieść.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 9 (Bardzo wiarygodne i ze znajomością rzeczy.)
  • Lekkość Pióra: 10 (Pochłaniałem strony w środku nocy.)
  • Akcja: 7 (Interesująca.)
  • Bohaterowie: 7 (Przemyślani.)
  • Zakończenie: 8 (Wywiera trudny do osiągnięcia efekt.)
  • Ocena Łączna: 41/50

piątek, 14 lutego 2025

Nałogowiec - Blake Nelson

Książka "z przypadku", dołożona do przesyłki, bo brakowało kilku złotych do darmowej dostawy, zero oczekiwań. Myślałem, że będzie to coś z gatunku cyberpunk lub pokrewne, ale okazało się, że nie. Jest to... literatura obyczajowa z wątkiem romantycznym, chociaż może powinienem raczej napisać "erotycznym". Historia młodego człowieka, który absolutnie nie panuje nad swoim życiem ani nad tym dokąd zmierza, napisana w bardzo przystępny sposób.

Obnażanie korzystania z używek i seksu przypominało mi książki Bukowskiego, jednak nie ma tutaj tego "czegoś", naturalności i realności, która charakteryzuje tamtego autora. Mimo to skojarzenie narzuca się poprzez tematykę i podejście do tematu. Sęk w tym, że nie mamy tutaj do czynienia z zamkniętą historią, a jedynie jej fragmentem, który przeprowadza nas od punktu C do punktu D. Domyślamy się, co stanie się dalej, ale nie to jest najważniejsze...

Dla mnie niesamowitym przeżyciem było wejście w głowę bohatera. Książka, poprzez dialogi i zachowania, bardzo dobrze pokazuje co dzieje się w jego wnętrzu, co czuje, o czym myśli (nieustannie). Tym czymś jest zabawa, przyjemność. Bardzo czytelne są wszystkie fantazje Mitcha - zarówno te seksualne jak i chęć upicia się czy zażycia środków odurzających. Wszystko podsycone jest złudzeniami na temat własnej wartości i zdolności. Bohater nieustannie żyje przeszłością, kiedy to stał na bramce w klubie, był "prawie" pomocnikiem DJa. Jego osiągnięciem życiowym było posiadanie darmowego wstępu do klubu. W jego wyobraźni klub urasta do rangi czegoś, co naprawdę się liczy, a ludzie, którzy tego nie rozumieją (bo słuchają innej muzyki) są nie warci zainteresowania.

Poleciłbym tę książkę głównie z uwagi na to, że wyjątkowo łatwo mi się ją czytało - zarówno z uwagi na krótkie rozdziały, nieskomplikowane relacje, dużą ilość dialogów i akcję, która tak naprawdę nie podąża naprzód, ale nigdy nie utyka w miejscu.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 5 (Nic szczególnego.)
  • Lekkość Pióra: 9 (Wyjątkowo łatwo się czyta.)
  • Akcja: 5 (Trudno powiedzieć coś o akcji.)
  • Bohaterowie: 6 (Nie mylą się, ale są do siebie podobni.)
  • Zakończenie: 5 (Nie wiem, czy można tu mówić o zakończeniu, ale ostatni rozdzialik faktycznie wieńczy opowieść, chociaż równocześnie ją otwiera.)
  • Ocena Łączna: 30/50

Cenę tej książki można sprawdzić:

niedziela, 9 lutego 2025

Gwiazdy moim przeznaczeniem - Alfred Bester

Jedna z książek, o których wiele słyszałem w sieci i wielokrotnie była polecana, w skutek czego miałem wielkie oczekiwania. Powiem krótko - zawiodłem się. Książka jest udziwniona, naszpikowana zbędnymi dla fabuły (w zamyśle miały robić klimat, wprowadzać inność) detalami - owszem, charakterystycznymi dla okresu, w którym została napisana, ale wciąż niepotrzebnymi. W dodatku w kwestii fabularnej jest to wykręcona w kosmos powieść "Hrabia Monte Christo", ze wszystkimi elementami tamtej opowieści.

Lubię poznawać powieści uznane, bytujące w świadomości czytelników, pojawiające się na listach "książek, które trzeba przeczytać", szczególnie gdy zaliczają się do gatunku szeroko rozumianej fantastyki. Rzecz w tym, że te spotkania nie zawsze są idealne, a to konkretne zetkniecie, chociaż przebiegło bezboleśnie, było właśnie nieudane. Najlepsze z całej opowieści było zakończenie, gdy autor odkrywa nieco karty i wyjaśnia (chociaż z mojego punktu widzenia nadal nie uzasadnia historii) jak to się wszystko wydarzyło.

Tło powieści także jest niezbyt wyraźnie zarysowane, mimo tego, że czytelnik styka się z efektami działań zakulisowych, to wydały mi się one nieprzekonujące. I taka właśnie jest cała ta powieść. Czy polecić ją komukolwiek? Z uwagi na moje doświadczenia niekoniecznie, natomiast wiem, że każdy może mieć inne odczucia, zatem jeśli ktoś chce się zmierzyć z tym dziełem, to nie odradzam.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 4 (Przekombinowany, zaśmiecony niepotrzebnymi detalami.)
  • Lekkość Pióra: 6 (Nie czytało się szczególnie trudno.)
  • Akcja: 5 (Gdybym nie czytał "Hrabiego Monte Christo" byłoby może więcej.)
  • Bohaterowie: 4 (Zbytnio udziwnieni.)
  • Zakończenie: 6 (Najlepsza część.)
  • Ocena Łączna: 25/50

Cenę tej książki można sprawdzić:

środa, 5 lutego 2025

Heroizm dla początkujących - John Moore

Zgodnie z postanowieniem, na podstawie którego staram się wejść w "inne" gatunki literackie, po które zwykle nie sięgam, przeczytałem powieść fantasy graniczącą z pastiszem. Nie przepadam za tym gatunkiem, a jednak bawiłem się całkiem nieźle. Spodobało mi się wyśmiewanie ze sztampy "heroicznego fantasy", uwypuklanie typowych dla gatunku cech i zabawa nimi. Przy okazji - sama historia jest całkiem interesująca, chociaż oczywiście typowa (jakżeby mogło być inaczej).

Dla mnie powieść ta jest niemal komiksowa. Obrazowe opisy zastępują ilustracje, ale całość utrzymana jest w zabawnym stylu, który kojarzy mi się właśnie z komiksami (tymi czytanymi za dzieciaka). Bardzo pomógł mi także fakt, że nie miałem absolutnie żadnych oczekiwać odnośnie tej powieści. Liczyłem, że skończę ją w kilka dni i tak się też stało.

Według mnie książka ta może być całkiem niezłym wstępem do fantasy, dobrze jednak by czytelnik miał nieco pojęcia o gatunku (by lepiej bawić się zabawą z jego typowymi cechami). A jednak wolałbym uniknąć oceny punktowej tej pozycji - zbytnio wymyka się ona typowym kategoriom, w jakich oceniam powieści. Czy jednak ją polecam? Tak, jeśli masz nastrój i wolne popołudnie, ale nie spodziewasz się niczego wyjątkowego.

Cenę tej książki można sprawdzić:

niedziela, 2 lutego 2025

Komiksowy Miesiąc #12

W nowym roku nie zaprzestałem lektury komiksów, chociaż w styczniu nie przeczytałem ich wiele. Rok zacząłem od "Buntu Krasnoludków". Ta lektura zajęła mi ledwie godzinkę, ale skutecznie przeniosła mnie w czasy dzieciństwa. Zarówno rysunek jak i fabuła wydały mi się bardzo znajome, chociaż nie pamiętam, bym kiedykolwiek wcześniej sięgnął po tę pozycję.

Będąc w lokalnej bibliotece w oko wpadł mi komiks o "Gnacie" ("Bone"). Co prawda okładka wydała mi się infantylna, ale na półce stały wszystkie tomy, więc uznałem, że dam im szansę. Okazało się, że pod mało zachęcającą powierzchownością, którą odebrałem jako pomieszanie stylów, kryje się pełnoprawna opowieść fantasy w 9 częściach (a 3 tomach). Początkowo wesołkowata historyjka z przerysowanymi bohaterami staje się coraz mroczniejsza, gdy zostajemy porywani w głąb wydarzeń. 

czwartek, 16 stycznia 2025

Ukochane równanie profesora - Yoko Ogawa

Książkę polecano mi słowami "jaka piękna" oraz "jak pięknie opowiada o trudnych problemach matematycznych w przystępny sposób". Pomyślałem, że to coś dla mnie i, w świetle dwóch powyższych polecajek, poległem. Czy ta książka jest piękna? Mnie wydała się dość infantylna, uproszczona. Historia jest ciekawa, minimalistyczna w wyrazie, ale w zasadzie bardzo oczywista. Szczęśliwie zakończenie jest na wysokim poziomie - jedno zdanie ratuje tę powieść. W kwestii matematyki, powieść także okazała się dziecinnie prosta. I wiem, że miała taka być (cała treść mówi nam dlaczego) - żal mam jedynie do autora "polecajki", bo książka nie traktuje o trudnych matematycznych problemach. Przedstawia raczej zadania z podstawówki, okraszone garstką ciekawostek.

Gdyby jednak nie polecano mi tej książki argumentując w powyższy sposób, nie zawiódłbym się. Książka jest interesująca pod innymi względami, miło się ją czyta i jest w krótka - w sam raz na tego typu historyjkę. Ma swoisty nastrój, który udziela się czytelnikowi i jest spójna - nie przyspiesza, nie wychodzi poza ramy, można na niej polegać. Jak pisałem - jedno zdanie doskonale nadaje sens istnieniu tej powieści, a skoro tak, to istnieje jasna pointa - to co lubię!

To były bardzo przyjemne dwa posiedzenia z książką i z czystym sercem polecam każdemu, kto chce przeczytać nie wydumaną historyjkę bez patetycznego zadęcia, opowiadającą o zwykłych ludziach i relacjach pomiędzy nimi - bez wnikania w to, kim dla siebie są i jak w związku z tym powinni się traktować.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 6 (Prosty i oszczędny.)
  • Lekkość Pióra: 7 (Łatwo przyswajalne.)
  • Akcja: 7 (Dobrze opowiedziana.)
  • Bohaterowie: 7 (Klarowne postacie.)
  • Zakończenie: 8 (Solidny punkt opowieści.)
  • Ocena Łączna: 35/50

Cenę tej książki można sprawdzić:

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Lockdown - Robert Ziębiński

Nie często sięgam po książki z gatunku sensacja / kryminał, ale jak widać zdarzyło się. Sięgnąłem po "Lockdown" nieco przypadkowo, ale bardzo cieszę się, że to zrobiłem. Zanim jednak zacznę polecać tę powieść, chciałbym odnieść się do tego, co rzuca się w oczy jako pierwsze...
Okładka jest, w moim odczuciu, okropna. Nie dość, że nieczytelna graficznie, to poznaczona tymi wszystkimi fakturami - odblaskowa, szorstka... a cała reszta aksamitna, czyli po kilku przeczytaniach zwyczajnie klejąca. Jest za to świetnym przykładem na to, że książki nie należy oceniać po okładce.

Wspomniałem, że jest to sensacja, a sensacja musi mieć dla mnie ustalone tempo i rytm. I tutaj jak najbardziej się to znalazło. Nie dość, że akcja przenosi się regularnie pomiędzy stronami, a każda scena opisująca głównych bohaterów jest bardzo obrazowa i zwięzła, to jeszcze autorowi udało się zawrzeć nieodwracające od fabuły wtrącenia, opisujące tło wydarzeń. Bardzo podoba mi się ten sposób narracji.

Sama fabuła jest interesująca, chociaż ilość etapów, jakie zaliczają główni bohaterowie jest zbyt duża - można by tę drogę skrócić o jeden czy dwa przystanki bez szkody dla akcji. Autor wyjaśnia jednak w posłowiu, że zależało mu na pokazaniu szczególnych miejsc w Warszawie (zarówno realnych jak i artystycznej ich wizji) i stąd wynika mnogość opisywanych lokacji, a co za tym idzie, przystanków na drodze głównych bohaterów. Niech i tak będzie.

Sam opis "ciemnej strony Warszawy" też bardzo mi się podoba. Mieszkam tu od urodzenia, niby wiem o niektórych miejscach, ale miło sobie o nich ponownie uświadomić. Podoba mi się także podejście do przyczyny Lockdownu - szczerze mówiąc, ta wizja bardzo do mnie przemawia, a sposób w jaki została opisana jest jednocześnie komiczny i przerażający. Na pewno miałem frajdę czytając wszystkie dotyczące pandemii fragmenty.

Udane połączenie tła wydarzeń z faktyczną fabułą książki (o czym autor sam przypomina) jest czymś, co doceniłem. W końcu tło wydarzeń nie jest jedynie, nomen omen, tłem, ale staje się istotną częścią fabuły, przyczyną ciągu zdarzeń. 

Na koniec wspomnę o tym, że książkę czytało mi się bardzo łatwo i szybko. Zastanawiałem się nawet, czy to kwestia dużego druku i szerokiej interlinii oraz krótkich rozdziałów, czy wartkiej akcji i zawartego w opisach rytmu, który bardzo pomaga. Jakby nie było, uważam, że to pozycja godna polecenia.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 7 (Utrzymana w rytmie.)
  • Lekkość Pióra: 8 (Bardzo dobrze się czytało.)
  • Akcja: 7 (Interesująca, trzyma w napięciu.)
  • Bohaterowie: 7 ("Bandziory" podobne do siebie, ale rozróżnialne.)
  • Zakończenie: 7 (Dobre, ale przewidywalne.)
  • Ocena Łączna: 36/50

Cenę tej książki można sprawdzić:

sobota, 11 stycznia 2025

Atomowe Nawyki - James Clear

Nie przepadam za poradnikami (tym bardziej za coachingiem i samodoskonaleniem) i nie uważam ich za literaturę, ale w tym przypadku zrobiłem wyjątek. Raz, że jest to książka, którą polecano mi wielokrotnie i z różnych stron, w różnorakim towarzystwie, a dwa, że kiedy ją czytałem zorientowałem się, że zawiera sporo przykładów z życia wziętych, opisanych w bardzo fabularny sposób. Koniec końców przeczytałem całość i uważam za wartościową pozycję, którą warto polecić.

Książka opowiada o tym, jak wypracować sobie dobre nawyki i wpoić je w taki sposób, by były automatyczne i w ten sposób bardzo łatwe. Nawykiem może być wszystko, od czytania większej ilości książek, zdrowego odżywiania się, bycia uśmiechniętym, zwiększenia wydajności w pracy, przestrzegania programu ćwiczeń aż do nauki nowego języka czy oszczędzania lub inwestowania pieniędzy. Wszystko to, co jest trudne do osiągnięcia można sobie ułatwić, a książka "Atomowe Nawyki" pokazuje sposoby na zhakowanie własnego umysłu i wypracowanie automatycznych pozytywnych reakcji.

Z drugiej strony, jeśli chcemy rzucić palenie lub inne uzależnienie, zerwać z jakimś nawykiem, który niszczy nasze życie (chociażby podjadaniem czy zbyt długim przeglądaniem mediów społecznościowych), znajdziemy tutaj podpowiedzi jak to zrobić, stosując tę samą (a raczej odwróconą) mechanikę.

Ja zorientowałem się, że wiele z podanych tutaj sposobów już zastosowałem w swoim życiu i wiem, że działają. Pozostałe zastosuję w przyszłości, bo skoro działa część, to jest duża szansa, że zadziała także reszta. Myślę, że jest to cenny poradnik dotyczący tego, jak usprawnić swoją codzienność i zwiększyć efektywność starań. Polecam każdemu, kto chciałby popracować nad sobą.

Cenę tej książki można sprawdzić:

wtorek, 7 stycznia 2025

Listonosz - David Brin

Film oglądałem dawno temu i nie podobał mi się, natomiast na temat książki słyszałem wiele dobrego, więc postanowiłem po nią sięgnąć. Nie zawiodłem się - to kawał solidnego postapo z nawiązaniami do dzieł kultury światowej, ale nienachalnymi. Posiada także myśl przewodnią, a nawet parę, w dodatku bardzo aktualną w każdych czasach.

Pierwsza część książki jest naprawdę wspaniała. Klimat, który został w niej oddany jest naprawdę zachwycający i przenosi w opisywane miejsca. W dodatku czyta się zupełnie bez wysiłku i jest odprężające. Tutaj także widać pomysłowość autora, przejawiającą się w budowaniu postaci i kreowaniu jej zachowań.

Druga część powieści ma zupełnie inny nastrój i była dla mnie nieco cięższa w odbiorze. Także fabuła nieco zbacza z obranej drogi, pojawia się wiele elementów, które w mojej opinii nieco psują wykreowany świat (chociaż tworzą nowe nawiązania do klasyków kultury). Drugą połowę czytało mi się gorzej i dłużej, ale nadal bez większych wstrętów ukończyłem tę książkę.

Podoba mi się klasyka literatury postapo i polecam "Listonosza" całym sercem, także tym osobom, którym nie spodobała się filmowa adaptacja. To interesująca i niezbyt długa opowieść, doskonała na zimowe wieczory.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 7 (Przyjemna w odbiorze.)
  • Lekkość Pióra: 7 (Pierwsza połowa na 8, druga na 7.)
  • Akcja: 8 (Interesująca i z myślą przewodnią.)
  • Bohaterowie: 6 (Skupienie na głównym bohaterze.)
  • Zakończenie: 7 (Nieco gorsze niż myślałem.)
  • Ocena Łączna: 35/50

środa, 1 stycznia 2025

Podsumowanie roku 2024

W 2024 roku na tym blogu pojawiło się 19 recenzji książkowych. Pojawiały się także moje przemyślenia na temat przeczytanych przeze mnie komiksów, których lektura była dla mnie czymś nowym (przynajmniej jako dorosłego człowieka, bo czytywałem komiksy jako dziecko). To wspaniałe medium na stałe zagościło w mojej świadomości i z całą pewnością będę się zapoznawał z kolejnymi tomami. Przy okazji, co roku stawiam sobie jakieś "wyzwanie" czytelnicze - chcę zrobić coś szczególnego i w 2024 roku było to czytanie właśnie komiksów (a przy okazji zapoznanie się z Mangą).

Muszę przyznać, że wybór książek w ubiegłym roku nie był moją mocną stroną, co widać po ocenach. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało, ale wiele pozycji, które mi polecono po prostu się nie sprawdziła (jak choćby "Ślepowidzenie", które jest tutaj najlepszym przykładem). Starałem się także powrócić do niektórych książek, ale zarówno drugie podejście do "Mistborna" jak i do "Krwawego Południka" nie udały się i ponownie porzuciłem te książki po przeczytaniu około połowy.


Z grafiki powyżej widać jasno, że tylko trzy książki wybiły się ponad przeciętność. Najlepszą okazują się być "Bohaterowie" Joe Abercrombie'go i to właśnie ta powieść zyskuje tytuł Najlepszej Książki roku 2024 bloga Recenzent Amator. Chociaż czytałem ją na samym początku ubiegłego roku, wciąż pamiętam jaką przyjemność dawała mi każda strona. Powieść uzyskała 42 punkty.

W kategorii Kunszt Literacki, którą uważam za najcięższą, trzy powieści zdobyły ocenę 9 punktów. Dwie z nich są powieściami Joe Abercrombie'go - "Bohaterowie" oraz "Czerwona Kraina", natomiast trzecią książką jest "Stado" Williama Whartona. Tym samym widać, że opłaciło się zeszłoroczne założenie, że sięganie po książki Joe Abercrombie'go da mi dużo frajdy.

W kategorii Lekkość Pióra (czyli łatwość czytania) najlepszą oceną była jedynie ósemka, którą otrzymały 4 książki: "Bohaterowie", "Dziwny Zachód", "Stado" oraz "Koniec Pieśni".

W kategorii Akcja, najlepszą ocenę - dziewiątkę otrzymali "Bohaterowie". To naprawdę kawał świetnego fantasy!

Przewrotnie, w kategorii Bohaterowie, jedyną dziewiątkę otrzymał "Dziwny Zachód".

W kategorii Zakończenie, na sam koniec wracają "Bohaterowie" z dziewiątką.

Czy macie jakiś pomysł na "wyzwanie czytelnicze", jakie mógłbym podjąć w tym roku? Piszcie w komentarzach (albo w mailach), a tymczasem życzę Wam wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku 2025 i wielu wspaniałych książek do przeczytania!

Wasz Bler

Komiksowy Miesiąc #11

W tym miesiącu także nie przeczytałem zbyt wielu komiksów. Udało mi się przeczytać kolejne 3 tomy "Berserka", które faktycznie są zupełnie inne niż części 1-3. Tym razem mamy do czynienia z początkiem spójnej opowieści, a nie jesteśmy wrzuceni w sam jej środek. Nadal czuję, że Komiks Japoński to nie moja bajka, ale teraz już cokolwiek o nim wiem (więc mogę się wypowiedzieć). Myślę, że "Berserka" będę mimo wszystko kontynuował, bo fabuła jest interesująca a i świat opowieści to coś, co lubię.

Tuż przed końcem roku, niemal rzutem na taśmę przeczytałem jeszcze "Arkę". Pięknie narysowaną opowieść science-fiction z solidną fabułą i wykreowanym niepowtarzalnym, intrygującym światem. Zaskoczyło mnie jedynie zakończenie, bo byłem pewien, że jest to zamknięta opowieść, natomiast wszystko wskazuje na to, że autor pozostawił sobie bramę do dalszego ciągu. Nie zepsuło mi to jednak frajdy z lektury, choć duża część tajemnicy nie została wyjaśniona.