sobota, 2 stycznia 2016

Podsumowanie II połowy 2015 roku

Druga połowa ubiegłego już roku nie była tak owocna, jak pierwsza. Z jednej strony jak złe fatum ciążył na mnie zły dobór lektur, z drugiej strony pozycje były obszerniejsze w treść, z trzeciej zaś nie poświęciłem czytaniu tyle czasu ile bym chciał. Dodatkowo znakomita większość przeczytanych przeze mnie i zrecenzowanych książek nie doczekała się oceny punktowej, gdyż były to bądź zbiory opowiadań, bądź części cyklu, bądź w końcu książki faktograficzne, w których trudno oceniać chociażby akcję. Książek z oceną punktową jest zatem jedynie kilka, ale to właśnie na nich się skupimy.

Tradycyjnie z okazji podsumowania drugiej połowy roku, wezmę pod uwagę także cały rok i wybiorę Książkę Roku. 

W II połowie 2015 roku zrecenzowałem 16 książek, z czego jedynie 6 doczekało się punktacji. Przeczytałem też trochę opowiadań, zarówno w zbiorkach, które opisałem na blogu, jak i czasopismach (część doczekała się blogowej recenzji) oraz w innych miejscach (także w internecie, który staje się coraz ciekawszym miejscem na poszukiwanie opowiadań).

Zmiany na blogu to przede wszystkim nowe podstrony - dział z Najlepszymi Książkami, który był już zmieniany wielokrotnie oraz dział Twórczość Własna, w którym zamieszczam informacje o moich opowiadaniach, które znalazły się drukiem czy to w internecie, czy gdzieś indziej. Udało mi się także dodać chmurę, dzięki czemu łatwiej będzie wyszukać interesujący nas gatunek literacki pośród moich wpisów. Cieszy mnie to, że pojawiają się wciąż nowe dodatki do bloga i jak zawsze otwarty jestem na sugestie. Odpowiadając na pojawiające się czasem pytanie - oceniam także filmy, (ale skromniej) a oceny te można znaleźć na moim koncie na filmwebie. Dociekliwi dadzą radę.

W kwestii umieszczanych na blogu reklam, tradycyjnie informuję, że blog nie ma charakteru komercyjnego, a za pisanie recenzji nie otrzymuję wynagrodzenia. Tym samym nie ma możliwości "zakupienia" dobrej recenzji złej książki. Jednocześnie chciałbym podziękować za zaufanie korporacji ha-art!, która podsunęła mi kilka książek do recenzji godząc się z jej subiektywnością i będąc daleką od nacisków co powinno mi się podobać, a co nie. Reklamy, które pojawiają się na blogu, to głównie reklamy programu partnerskiego księgarni oraz porównywarki cenowej Ceneo, dzięki której szybko sprawdzimy gdzie daną pozycję można kupić najtaniej. Tych, którzy także chcieliby zarabiać dzięki temu programowi partnerskiemu, zapraszam do rejestracji

Nadszedł czas, by przejść do tej części wpisu, na której chyba najbardziej wszystkim zależy, czyli do właściwego podsumowania książek zrecenzowanych w II połowie roku 2015-go:

Tytuł Autor data łączna
Ja inkwizytor: głód i pragnienie Jacek Piekara 2015-12-10 40
Projekt Berserker Vladimir Slechta 2015-08-06 39
Piter Szymun Wroczek 2015-10-30 36
Powrót do Missing Abraham Verghese 2015-09-30 36
Relaks Amerykański Juliusz Strachota 2015-07-03 34
Szyfr Mai Jia 2015-07-31 17
Naga prawda o seksmisji Juliusz Machulski 2015-12-27 bez oceny
Iceman, historia mordercy Anthony Bruno 2015-12-17 bez oceny
Najlepsze Amerykańskie Opowiadania Kryminalne 2011 2015-12-04 bez oceny
Masa o kobietach polskiej mafii 2015-11-16 bez oceny
Najlepsze Amerykańskie Opowiadania Kryminalne 2010 2015-11-12 bez oceny
Złe Psy w imię zasad Patryk Vega 2015-10-15 bez oceny
Ragnarok 1940 Marcin Mortka 2015-10-12 bez oceny
Złote lata Stalowego Szczura Harry Harrison 2015-10-03 bez oceny
Skradzione Dusze Terry Goodkind 2015-09-03 bez oceny
Trzecie Królestwo Terry Goodkind 2015-08-14 bez oceny

Jak widać to kolejny tom Cyklu Inkwizytorskiego Jacka Piekary wysforował się na prowadzenie w tym półroczu, rzutem na taśmę trafiając do Najlepszych Książek z wynikiem 40 punktów. W całym roku 2015-tym jednak, taki wynik nie wystarcza, gdyż w pierwszej połowie roku "Siódemka" Ziemowita Szczerka, którą podsunęła mi korporacja ha-art! uzyskała 43 punkty, przebijając książkę "Ja inkwizytor: głód i pragnienie". Jednak, to nie "Siódemka" zostanie Książką Roku, choć polecam ją każdemu, kto pyta mnie o to, co powinien przeczytać, bo uważam, że dla Polaka to pozycja, która jest koniecznością. Najlepszą Książką Roku 2015 Bloga Recenzent Amator zostaje "Złe Psy W Imię Zasad" Patryka Vegi. Książka ta nie posiada oceny punktowej, ale zrobiła na mnie niesamowite wrażenie.

A teraz możemy przejść do poszczególnych kategorii. W kategorii Kunszt Literacki wyróżniły się dwie książki, a mianowicie:

Obie uzyskały po 8 punktów. Dołączyły do 6-ciu pozycji, które uzyskały tę samą ocenę w poprzednim półroczu. Książkami tymi były: "Siódemka", "Juliet, Naga", "Czerwone Koszule", "Wierność w Stereo", "Chłopcy" oraz "Kronika Ptaka Nakręcacza".

W kategorii Lekkość Pióra, niekwestionowanym zwycięzcą jest "Ja inkwizytor: głód i pragnienie", który uzyskał maksymalną liczbę punktów i dorównał pod tym względem książce "Siódemka" z poprzedniego półrocza.

W kategorii Akcja, pojawiło się dwóch zwycięzców, niestety jedynie z ośmioma punktami każdy. Są to:

Jednak nie dotrzymały one kroku książce "Juliet, Naga", która w pierwszej połowie roku 2015-go otrzymała aż dziewięć punktów w tej kategorii. 

W kategorii Bohaterowie ponownie doceniamy wspomniane już w tym podsumowaniu pozycje, a zatem:
Książki te uzyskały osiem punktów, oddając tym samym pole książkom "Siódemka" i "Kronika Ptaka Nakręcacza", które w poprzednim półroczu otrzymały aż dziewięć punktów w tej kategorii.

W kategorii Zakończenie małą niespodzianka. Najwyższą ocenę punktową, aż dziewięć punktów, zdobył "Piter", który i tak uległ doskonałej pod tym względem "Siódemce".

Tak jak pisałem, ta połowa roku obyła się raczej bez fajerwerków. A teraz oddaję się lekturze, polecając Wam uczynić to samo.

Zaczytanego Nowego Roku
Wasz Bler.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz