sobota, 3 października 2015

Złote Lata Stalowego Szczura - Harry Harrison

"Złote Lata Stalowego Szczura" to zbiór opowiadań, a jednocześnie tytuł jednego z nich. Pozycja o tyle ciekawa, że jest to wybór samego autora spośród opowiadań pisanych w różnych okresach, sprawdzonych i poprawionych. Przede wszystkim jednak, jak pisze sam autor: "jestem z tych opowiadań zadowolony - są czasami zabawne, czasami dydaktyczne, ale w moim przekonaniu nie są nudne". Jako że autorzy mogą być dla siebie samych najsurowszymi krytykami, taka rekomendacja mi wystarczy.

"Ulice Aszkelonu"
To opowiadanie o zetknięciu się religii z całkowicie nieprzygotowaną na nią rasą, uwidacznia fakt, że "mądra księga" to nie taka, która zawiera same mądrości, ale taka, która wymaga tej mądrości od czytającego, a już na pewno od głoszącego jej przesłanie. Przestroga dla fanatyków religijnych. Bardzo ciekawy pomysł i logicznie wyprowadzone zakończenie.

"Sklep z zabawkami"
Tekst ten mnie zachwycił. Jest prosty, błyskotliwy i zabawny. Łączy w sobie wszystkie cechy opowiadania idealnego, łącznie z esencjonalnym podejściem do tematu i brakiem nadmiernego tłumaczenia przedstawionych zjawisk. 

"Nie ja, nie Amos Cabot"
Opowiadanie nieco za proste i ze zbyt banalnym zakończeniem. Z drugiej strony całość nieźle się czyta, a banalność tylko podkreśla niektóre zjawiska, które obecnie (po pięćdziesięciu latach) są jeszcze bardziej widoczne. Czyżby wizja przyszłości?

"Pancernik w rezerwie"
Krótka, ciekawa historyjka ze świata Planety Śmierci, łącząca się z nim osobą bohatera. Ciekawe, przyjemne, lekkie .

"Akcja specjalna"
W okresie napięć dotyczących imigrantów, ciekawa, krótka opowiastka, która stanowi przeciwwagę akcji amerykańskiej w Wietnamie. Próba ratowania PR?

"Konserwator"
Uwaga Spoiler
Ciekawe opowiadanie, które ukazuje po raz kolejny zamiłowanie autora do gadzich ras (trylogia "Eden", Cykl o Billu Bohaterze Galaktyki czy jedna z części "Stalowego Szczura"), przy okazji wykorzystująca znany już czytelnikom motyw gadziego przebrania.

"Nowy Wspaniały Świat"
Modyfikacje genetyczne to kolejny temat na czasie. Tutaj autor przedstawia dość powszechny punkt widzenia. Opowiadanie nietypowo się kończy.

"Tajemnica Stonehenge"
Zagadka oparta na paradoksie czasowym. Już kiedyś czytałem coś opartego na tym samym (dobrym) pomyśle, więc nie ma powiewu świeżości.

"Operacja Ratunkowa"
Zetknięcia z obcymi rasami to temat często poruszany w Science Fiction. W tym przypadku w połączeniem z brakiem wiedzy, zacofaniem i zabobonami - bardzo realistyczna wersja wydarzeń.

"Autoportret"
Pomimo względnie oczywistego zakończenia (szczególnie jeśli brać pod uwagę tytuł), opowiadanie jest świetne, porusza ważne tematy i jest błyskotliwie napisane. Doskonały komentarz do szybko zmieniającego się rynku pracy, cięcia kosztów i upadku sztuki.

"Zacofana Planeta"
Ewolucja może poruszać się w dowolnym kierunku, pod warunkiem, że to kierunek naprzód. Jednak to, w którą stronę skierowany jest "przód" zależy od wielu warunków. Nawet zacofane społeczeństwo będzie się rozwijać, a instynkt samozachowawczy jest w takiej społeczności prawdopodobnie jeszcze silniejszy. Ciekawy tekst.

"Współmieszkańcy"
Inna, skrócona i skupiająca się na innym zagadnieniu wersja powieści "Przestrzeni Przestrzeni". Warta lektury.

"Złote lata Stalowego Szczura"
Opowiadanie w pewien sposób wieńczące przygody Jamesa di Griz. Fani cyklu "Stalowy Szczur" będą zachwyceni, a innych być może skłoni do zapoznania się z cyklem.

Bardzo udany zbiór opowiadań, z których większość dotyczy starzenia się. Czy to człowieka czy maszyny, czy społeczeństwa, czy całej planety. Przyjemne w odbiorze, napisane z polotem i szybko dające się przeczytać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz