piątek, 3 lipca 2015

Relaks Amerykański - Juliusz Strachota

Chcesz wiedzieć jak wygląda świat, widziany przez różową tabletkę? Jak wygląda prawdziwie Amerykański Relaks, po wyjściu od psychoterapeuty, kiedy już zażyjesz swoją pigułkę, która pozwoli ci się odprężyć? Bo przecież tylko raz, tylko teraz, bo potrzebujesz... Zamiast sprawdzać na własnej skórze, lepiej przeczytaj "Relaks Amerykański" Juliusza Strachoty. Może nie zrelaksujesz się tak, jak bohater książki, ale lektura książki zajmie ci tylko dwie godziny, po których powrócisz do świata żywych, cały i zdrowy.

Przyznaję, że nie przepadam za książkami o narkotycznych wizjach i transach. Nie podoba mi się moralizatorski, wszystko wiedzący ton. Tutaj jednak tego nie ma - tutaj zapisany jest w pierwszej osobie sposób, w jaki odbiera się świat na relaksie. Bez ubarwień, bez moralizatorstwa, bez mądrych słów. Można wczuć się, a potem odstąpić. Autor nie stawia się na pozycji mentora, nie każe zastanawiać się nad swoim życiem, ale i nie wpisuje tylko samych faktów. W każdym razie jest to w końcu coś innego w temacie.

Właściwie nie wiem dlaczego ta książka jest tak pociągająca - nie ciągnie mnie do leków czy innych narkotyków, wydaje mi się, że wiem jak zachowują się uzależnieni. Tutaj jednak przedstawione jest życie zwykłego człowieka - żaden tam margines, żadna dekadencja. Wydawać się może, że przy takiej tematyce książka musi być ciężka, ale okazuje się, że nie tylko jest strawna, ale czyta się ją bardzo dobrze. Pomimo wielu dziur, spowodowanych niepamięcią bohatera, brniemy razem z nim, przyglądając się wszystkiemu z boku i czasami stukając w głowę. Rozrywka? Nie wiem. Jedno jest pewne - jak napisano w książce "relaks jak chuj".

Napisze jeszcze, że format wydania jest bardzo wygodny, by książkę zabrać w podróż i sprzyja szybkiej lekturze, więc jeśli masz mało czasu (lub miejsca na półce), będzie dużą dogodnością.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 6 (Prosty, familiarny styl.)
  • Lekkość Pióra: 8 (Bardzo łatwo się czyta.)
  • Akcja: 6 (Klarowna, nawet pomimo dziur.)
  • Bohaterowie: 7 (Widziani przez różową tabletkę, ale charakterystyczni.)
  • Zakończenie: 7 (Przewidywalne, ale pasujące do całości.)
  • Ocena Łączna: 34/50

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz