niedziela, 18 stycznia 2015

Struktura - Michał Protasiuk

Prawie każdy młody człowiek pracował, pracuje lub będzie pracował w/dla korporacji. Takie nastały czasy. Niewielu zostanie jednak dopuszczonych do korporacyjnych tajemnic. Wszyscy pracownicy będą za to wtłaczani w korporacyjną strukturę. W hierarchię. Kto raz wpadł w tryb korporacyjnej machiny, ten pozna swoje miejsce w systemie. Każdy pracownik dowie się jak wyglądają korpo-zebrania, wyjazdy integracyjne, szkolenia, projekty, deadline'y itp. Nawet zwykła przerwa na kawę, w korporacji jest usystematyzowana, planowa. Bo nie zna życia kto nie służył w marynarce kto nie pracował w korporacji.

Michał Protasiuk, w "Strukturze" ukazuje korporację okiem człowieka z zewnątrz. Kogoś, kto korporacyjnemu porządkowi jest przeciwny i dzięki temu dostrzega absurdy managerskiego stylu bycia. "Korpowie" są nad-uporządkowani, prze-wyszkoleni, hiper-wydajni i mega-lojalni. To już niemalże nie są ludzie, a podporządkowane pracy maszyny, które poświęcają wszystko dla Firmy. I przerażające jest to, że życie w korporacjach coraz bardziej przypomina ten przerysowany obraz.

Powieść ta, choć osadzona w niedalekiej przyszłości i opisująca świat nowoczesnych technologii jest raczej kryminałem niż powieścią science-fiction. Akcja jest wartka i trzyma w napięciu, choć zakończenie nie jest porywające. Atmosfera budowana jest trochę nadmiernie, a większość pary idzie w gwizdek. Narracja prowadzona jest za to w sposób interesujący i przystępny dla każdego czytelnika, więc książkę czyta się dość łatwo. Niestety - początkowo miałem problemy by zidentyfikować bohaterów - poza imionami wiele ich od siebie nie różni. Dopiero po jakimś czasie dostrzegamy różnice charakterologiczne. Najważniejsze jednak, że główny bohater - Korporacja - zarysowana jest ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami.

Oceny (legenda tutaj):

  • Kunszt: 7 (Język przystępny, plus za nowomowę korporacyjną.)
  • Lekkość Pióra: 8 (Czyta się łatwo i szybko.)
  • Akcja: 7 (Wartka, ciekawa.)
  • Bohaterowie: 6 (Nieprzesadnie opisani)
  • Zakończenie: 5 (Mocno średnie.)
  • Ocena Łączna: 33/50

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz