sobota, 27 kwietnia 2013

Cudowny Czwartek - John Steinbeck

"Cudowny Czwartek" to powieść o hermetycznej, niedużej społeczności zamieszkującej ulicę Nadbrzeżną. Jak każda grupa społeczna, tak i mieszkańcy Nadbrzeżnej stanowią zlepek różnych osobowości, zachowań i historii, co niewątpliwie czyni tę powieść interesującą - przekrój postaci jest na prawdę imponujący. Bohaterowie, pomimo znacznych różnic, które ich dzielą, pomimo niesnasek, kłótni i tego, że przeważnie więcej ich dzieli niż łączy, pozostają lojalni sobie nawzajem i zawsze mogą na siebie liczyć. Tak też sytuacja ma się w przypadku Doca - pracownika laboratorium, wokół którego skupia się życie ulicy Nadbrzeżnej. 

W każdej grupie jest ktoś, kto stanowi element scalający i w przypadku bohaterów książki jest nim z pewnością Doc. Cała ulica przeżywa niemoc twórczą Doca, jego frustrację i rozterki, które dręczą jego umysł. Gdy każdy z osobna dochodzi do wniosku, że nie wie jak mu pomóc, organizują spotkanie, by uradzić coś wspólnie.

Jednocześnie poznajemy Suzy - przyjezdną dziewczynę, która nie bardzo ma pomysł, co zrobić ze swoim życiem. Okazuje się, że to właśnie Suzy ma na Doca zbawienny wpływ. Nie chciałbym zdradzać całej fabuły, ale mogę obiecać, że scena przygotowywania Suzy na randkę jest wręcz genialna.

Bohaterowie, mimo że bardzo zróżnicowani, są jednak prości. Każdy z nich posiada charakterystykę, która nie różni się zbytnio od stereotypu. Jest cwaniak - kombinator, mądra burdelmama, wioskowy głupek, dobry, uczciwy policjant itp. Zestawienie postaci jednak nie jest przypadkowe i pomimo ich banalności, razem stanowią fascynującą społeczność. Chciałem napisać, że stanowią fascynujące tło dla wydarzeń, ale jako że fabułą książki w zasadzie są te postacie, bo większa część historii polega na zestawianiu ich w różnych konfiguracjach, musiałem zmienić zakończenie poprzedniego zdania.

Książka warta przeczytania. Warto dodać, że wcześniejsze losy mieszkańców Nadbrzeżnej zostały przedstawione w powieści "Ulica Nadbrzeżna".


Oceny (legenda tutaj):

  • Kunszt: 7 (Dobry język i nieźle się czyta.)
  • Lekkość Pióra: 5 (W tym miejscu raczej średnio.)
  • Akcja: 7 (Brak tu wartkiej akcji, ale to zamierzone - życie na Nadbrzeżnej toczy się powolnie. Historyjki, zawarte jako dygresje są jednak przebogate.)
  • Bohaterowie: 8 (Najlepszy element powieści, nawet jeśli nie same postacie, to ich zestawienie robi wrażenie.)
  • Zakończenie: 6 (Poprawne, choć spodziewane.)
  • Ocena Łączna: 33/50

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz