piątek, 21 listopada 2014

Cejrowski Biografia - Grzegorz Brzozowicz

Książkę tą "zaklepałem" sobie na prezent imieninowy. Wydana w szacie graficznej spójnej z książkami podróżniczymi Wojciecha Cejrowskiego - bohatera biografii. Czy jestem zadowolony? Tak, chociaż książka odstaje od książek Pana WC. No, ale w końcu tym razem nie on jest autorem, a jedynie bohaterem.

Pierwsza rzecz, którą da się odczuć podczas lektury jest to, że najlepsze, najbarwniejsze fragmenty książki to cytaty i wypowiedzi Pana Cejrowskiego. Nie znaczy to, że pozostałe akapity są złe - czuć po prostu, że odstają... 

Jak zaznacza autor, biografia powstała pomimo protestów samego Wojciecha Cejrowskiego. "Parcie" na tę książkę było w środowisku tak duże, że powstać musiała i jeśli nie Pan Grzegorz Brzozowicz, to popełniłby ją ktoś inny - bardzo prawdopodobne, że gorzej. Wierzę w to, bo napisanie książki biograficznej w sposób, który chroniłby prywatność bohatera i jego bliskich, a jednocześnie mówiącej możliwie dużo o jego życiu łatwym zadaniem nie jest. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś o życiu Pana Wojciecha Cejrowskiego, łatwiej i przyjemniej byłoby chyba sięgnąć po książkę "Podróżnik WC", na której w sporej części opiera się niniejsza biografia. 

Olbrzymim plusem jest to, że książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Podoba mi się także jakość wydania, obfitująca w kolorowe zdjęcia i papier kredowy, który sprawia, że przewracanie kartek to rozkosz dla bibliofila. Zdjęcia nawiązują w widoczny sposób do całej serii podróżniczej i jest to, w mojej opinii, strzał w dziesiątkę. Warto przeczytać, a do tego będzie doskonałym prezentem dla fana twórczości Pana Wojtka.

Zobacz też:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz