środa, 13 listopada 2013

Tortilla Flat - John Steinbeck

Tytułowa "Tortilla Flat" to dzielnica Monterey, w której w znacznym stopniu toczy się akcja powieści, a której nazwa oznacza płaski placek tortilla. Wydarzenia opisane mają miejsce zaraz po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej. Bohaterami powieści jest grupa włóczęgów, kloszardów, żyjących z dnia na dzień. Cała grupa skupia się wokół postaci Danny'ego, który odziedziczył po dziadku dom (w zasadzie dwa domy) w dzielnicy Tortilla Flat i wraz z przyjaciółmi wprowadza się tam, by wieść życie w większym, niż dotychczas "luksusie". Cała grupa przeżywa kilka przygód podczas swoich kradzieży oraz podbojów miłosnych, bogato okraszonych piciem wina, sprzedawanego w galonach. Przygody te tworzą obraz ciemnej strony Monterey, oraz jego barwnych mieszkańców. Opowiadania łączą się w jeden cykl, ale poza chronologią, mogłyby być czytane osobno, gdyż każde stanowi odrębną historyjkę.

Co ciekawe, chociaż książka została napisana prawie 80 lat temu, przytoczone wydarzenia mogłyby mieć miejsce nawet w obecnych czasach. Zarówno pomysły bohaterów jak i same postacie są ponadczasowe. To sprawia, że tak doskonale odbiera się tą lekturę. Całość jest bardzo spójna, a każda opowiastka zawiera morał, nie zawsze zgodny z tym, wyciąganym przez przyjaciół Danny'ego na kartach książki.

Wiele można by pisać, jednak żadne słowa nie oddadzą wielkości ani powieści ani autora, a zatem zachęcam do samodzielnej lektury "Tortilla Flat".

Oceny (legenda tutaj):

  • Kunszt: 8 (Wciąż aktualna powieść.)
  • Lekkość Pióra: 7 (Podzielone na przyjemne "cząstki".)
  • Akcja: 6 (Akcji jako takiej niewiele.)
  • Bohaterowie: 7 (Nieco się mieszają, ale to z uwagi na zamierzone podobieństwo opisywanej grupy społecznej.)
  • Zakończenie: 7 (Oczywiste i pasujące do reszty. Chyba jedyne sensowne.)
  • Ocena Łączna: 35/50

1 komentarz:

  1. Uwielbiam tą książkę, nieodmiennie wprawia mnie ona w dobry humor, a czytałam ją nie raz.

    OdpowiedzUsuń