środa, 25 stycznia 2017

Idź, postaw wartownika - Harper Lee

"Idź, postaw wartownika" to kontynuacja losów bohaterów "Zabić Drozda". "Największy Literacki Powrót XXI wieku" dotyczy zaś tego, że chociaż opisywane wydarzenia dzieją się około 20 lat po akcji poprzedniej powieści, to samo dzieło powstało po 55 latach od jej wydania. A to nie byle jaka przerwa.

Przyznaję - jest to godna przeczytania kontynuacja. Miałem wątpliwości, gdyż minęło sporo czasu od powstania poprzedniej powieści. Styl się zmienia. Zmienia się również spojrzenie na życie. W tym przypadku to ostatnie ewoluowało. Ta książka nie przedstawia spraw ważnych i światowych na tle dorastania, zderzenia dzieciństwa i świata dorosłych. Jest dokładnie na odwrót.

Tym razem to "ważna sprawa" jest tłem dla przemiany zachodzącej w młodej kobiecie. Dojrzewanie przebiega czasami nagle i to nie zawsze wskutek traumatycznych przeżyć (no dobrze - przeżycia ukazane w tej powieści są na swój sposób traumatyczne, ale tylko dla bohaterki. Dziś już nie postrzegamy tego typu wydarzeń jako budzących traumę). To książka mądra i przenikliwa. Sam wiele zrozumiałem po jej lekturze. Pokazuje też co jest Ważnym Tematem Życia, a co jedynie "ważnym tematem".

Napisana w wielkim stylu, traktująca o życiowej prawdzie, a jednak nie pozbawiona humoru i lekkości. Napisana w taki sposób, że trudno się od niej oderwać. Czytanie jest prawdziwą przyjemnością. Czego można chcieć więcej od powieści?

Gdyby ktoś chciał ją zakupić, warto sprawdzić, gdzie będzie najtaniej. Można to zrobić tutaj.

Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 9 (Prawdziwa Sztuka. Nadal.)
  • Lekkość Pióra: 9 (Bardzo trudno się oderwać.)
  • Akcja: 9 (Zaskakująco ważna.)
  • Bohaterowie: 6 (Kontynuacja, więc nie było potrzeby, by ich dodatkowo definiować.)
  • Zakończenie: 8 (Zwroty akcji pod koniec powieści są nader przyjemne w odbiorze.)
  • Ocena Łączna: 41/50

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz