środa, 3 sierpnia 2016

Sputnik Sweetheart - Haruki Murakami

To druga książka Murakamiego, jaką przeczytałem i choć w zasadzie wątek główny oparty jest na podobnym założeniu, a klimat książki jest zbliżony do "Kronik Ptaka Nakręcacza", to lektura "Sputnik Sweetheart" byłą dużą przyjemnością.

Kilka osób ostrzegało mnie, że proza tego autora jest skomplikowana, trudna w odbiorze i nużąca. Nie zauważyłem tego. Jest inna, niecodzienna, metafizykująca, ale raczej nie nazwał bym jej trudną. Inną - z całą pewnością. Ale obecnie tę inność uznaję raczej za zaletę.

Opisana historia mogłaby być odarta z czasu i miejsca, a wciąż być zrozumiała, nawet po zmianie nieistotnych detali. Jest ponadczasowa i zmusza do refleksji, przemyśleń. Jednocześnie jest opowiedziana w całości, a jej forma jest zamknięta. Autor pozostawia czytelnikowi pole do rozmyślań, ale nie nakazuje mu domyślać się, co zdarzyło się potem, czy też w trakcie, jak niektóre książki, których autorzy silą się na pseudointelektualne podejście do zwyczajnych tematów.

Zarówno bohaterowie jak i historia przedstawieni są w sposób zrozumiały i rzeczowy. Taki też jest sposób narracji. Duża ilość wydarzeń przedstawiana jest za pomocą zmieniającego się narratora (jak choćby opowiastki Sumire), co daje nam możliwość poznania ich z punktu widzenia osoby będącej najbliżej opisywanej historii. To oczywiście powoduje pewien subiektywizm, ale zarazem sprawia, że historie te przedstawione są w bardziej realistyczny sposób.

Książka nie jest obszerna i z powodzeniem można ją przeczytać w jednym czy dwóch posiedzeniach. Jest to świetna pozycja do pociągu zarówno ze względu na małe rozmiary, niewielką obszerność jak i na bardzo niską cenę (można ją kupić już w cenie około 5 PLN).

Oceny (legenda tutaj):

  • Kunszt: 7 (Niby nic wielkiego, a w pewien sposób urzeka.)
  • Lekkość Pióra: 7 (Przyjemne w odbiorze.)
  • Akcja: 6 (Nieskomplikowana, acz przemyślana.)
  • Bohaterowie: 7 (Dobrze opisani, choć nie znamy całości ich losów. To nie oni są najważniejsi.)
  • Zakończenie: 7 (W miły sposób skłaniające do stawiania pytań.)
  • Ocena Łączna: 34/50

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz