środa, 27 lipca 2016

Czyściciel - Brett Battles

Potrzebowałem czegoś lekkiego, czym mógłbym się oderwać od kiepskiej książki, którą pewnie kiedyś dokończę i wtedy także tutaj trafi. Nie - nie zmuszam się do kończenia kiepskich książek, ale w tym przypadku jest to zbiór opowiadań różnych autorów i liczę na to, że znajdzie się tam kilka tekstów znośnych (na razie znalazł się taki jeden). W każdym razie poszukałem na półce czegoś niewymagającego i znalazłem "Czyściciela", który zapowiadał się łatwo.

Okazuje się, że wybór był dobry, bo jeśli chciałbym napisać o książce coś dobrego, to z pewnością opisałbym właśnie tę "łatwość". Książka napisana jest banalnie prostym językiem, chyba dodatkowo uproszczonym przez tłumacza. Do tego stopnia, że chwilami dokładność opisu cierpi na rzecz prostoty. Zdarzają się błędy w opisie i "kiksy", które nie sprawiają, że tekst staje się niezrozumiały, ale powodują zgrzyt zębów u każdego, kto lubi rozkoszować się ładnie napisanym słowem (Przykładem niech będzie zdanie, które rozpoczyna jeden z akapitów pod koniec książki: "Zatrzymali się przed sklepem spożywczym i wbiegła do środka").

Postacie powieści są bardzo banalne i sztampowate i choć czekałem na jakieś zakamarki ich poczynań, mroczną przeszłość, cokolwiek zaskakującego... nic takiego nie znalazłem. Historia także jest dość banalna, choć przyznać muszę, że czyta się jak niezła sensacja i film zrealizowany na podstawie książki z pewnością byłby niezłym przedstawicielem kina akcji. Szkoda, że jej zwrotów nie ma na łamach powieści zbyt wiele.

Zakończenie także jest dość oczywiste (choć zdarzają się elementy zaskakujące), ale za to dobrze pasuje do reszty powieści. Podoba mi się narastające tempo akcji i to, że pod koniec wydarzenia dzieją się błyskawicznie - z tym autor faktycznie sobie poradził. Pomimo tego, że wydano już cały cykl o przygodach bohatera (chociaż do Polski nie dotarł), to nie miałbym chyba ochoty się weń zagłębić. No, chyba że znów potrzebował będę odskoczni do czegoś "łatwego".

Oceny (legenda tutaj):

  • Kunszt: 3 (Styl niski, ale lekki.)
  • Lekkość Pióra: 7 (Lekkie, łatwe i przyjemne w odbiorze.)
  • Akcja: 5 (Sztampowata, ale dobry rozwój tempa.)
  • Bohaterowie: 4 (Banalni.)
  • Zakończenie: 5 (Jak i cała akcja.)
  • Ocena Łączna: 24/50
Ocena może i nie najwyższa, ale jest to książka wakacyjna, lekka, mająca za zadanie dać chwilę wytchnienia i odciągnąć od poważniejszej literatury. Gdyby ktoś miał ochotę ją odkupić - znajduje się w dziale z książkami wyprzedażowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz