czwartek, 5 grudnia 2013

Operacja Dzień Wskrzeszenia - Andrzej Pilipiuk

Kolejna zabawa podróżami w czasie i całym ambarasem z naruszaniem continuum czasoprzestrzennym. Przyjemne jest to iż akcja dzieje się w przyszłości, a zadaniem bohaterów jest zmiana wydarzeń, które nastąpiły właśnie w przyszłości, a nie w rzeczywistości. Cieszy także to iż opisywana historia w całości dzieje się w Polsce (czy też na Ziemiach Polskich). Najciekawsze jednak jest to, iż książka została napisana przez historyka, a zatem wypełniona jest po brzegi faktami z naszej historii. Możemy się z niej dowiedzieć jak wyglądała dawna Warszawa, jak żyło się Polakom przed wiekami, co się jadło, nosiło, czym się jeździło, jak wyglądała szkoła, sklepy, mieszkanie czy rozrywki. Co prawda chwilami informacje te wciśnięte są nieco na siłę, ale na szczęście na tyle rozstrzelone w tekście, że nawet osoby nimi nie zainteresowanej nie zniechęcą.
Sama fabuła książki jest ciekawa, choć nie rewolucyjna. Skupić należy się chyba na aspektach poza fabularnych - humor, wartości historyczne, lekkie pióro i ogólne wrażenie bowiem są bardzo dobre. Chociaż "Operacja Dzień Wskrzeszenia" to książka lekka i przyjemna, nie bardzo wyobrażałbym sobie, by zrealizowany na jej podstawie film zrobił furorę (chyba że za sprawą genialnego aktorstwa), ale na razie planów przeniesienia książki na ekran brak. I dobrze.
Początkowo tego nie zauważyłem, ale przynajmniej dwóch bohaterów zlewa mi się w jednego, co oznacza, że jak dla mnie są nieco zbyt mało wyraziści (przynajmniej ci dwaj). Szkoda, bo książka gruba, więc miejsce jest, a i umiejętności autora pozwalają na dodatkowe ich zróżnicowanie. Potencjał przewyższył samą lekturę, ale w tym konkretnym przypadku nie mogę się czepiać, bo książka jest bardzo dobra i z pewnością warta przeczytania, szczególnie, że pomimo objętości czyta się niezwykle łatwo i szybko.

Oceny (legenda tutaj):

  • Kunszt: 8 (Trochę mi brakuje zabawy językiem. Więcej śmiałości autorze!)
  • Lekkość Pióra: 9 (Czyta się bardzo szybko, niemal jednym ciągiem, ale jednak oderwać się od niej względnie łatwo.)
  • Akcja: 7 (Nic odkrywczego, choć przyjemna.)
  • Bohaterowie: 6 (Niektórzy nieco bez wyrazu.)
  • Zakończenie: 7 (Nie zaskoczyło i nie zachwyciło, ale trzyma się całości.)
  • Ocena Łączna: 37/50

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz