wtorek, 9 lipca 2013

Opowieści Fantastyczne - Fiodor Dostojewski

Pierwsze, co pomyślałem o tej książce, to to, iż jest świetnym pomysłem na prezent. Elegancka oprawa w twardą okładkę o stonowanych kolorach.  Grube, dostojne stronice. Przystępna tematyka, która zainteresuje zarówno miłośników modnej w ostatnim czasie fantastyki jak i sympatyków klasyki. Osoba samego pisarza także jest niebagatelna - w końcu to sam mistrz Dostojewski. Przystępna Cena. Łącząc te wszystkie cechy otrzymujemy pozycję, którą nie tylko dobrze się czyta, ale też dodaje powagi pomieszczeniu stojąc na półce, a wręczana wyraża nasz szacunek do obdarowanego. Któż bowiem nie ucieszyłby się z tak znakomitej, oryginalnej lektury. Do tego jest to modna Literatura Rosyjska, której trudno się oprzeć.

Tytuł jest odrobinę mylący. Sam nazwałbym opowieści zawarte w książce niesamowitymi, ale raczej nie są one fantastyczne w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Trzeba jednak przyznać, że czyta się je z dużym zainteresowaniem i jest to ich siła. Sam uważałem zawsze Dostojewskiego za twórcę, którego dzieła nie zestarzały się na równi z utworami ówczesnych mu pisarzy. Zarówno treści jak i użyty język nie wydaje się dziś przestarzały, choć przecież opowiadania mają już grubo ponad sto lat. Wielu dzisiejszych pisarzy mogłoby się sporo nauczyć od Dostojewskiego, a zatem można tą pozycję traktować także jako edukacyjną - wielu przecież czytelników marzy o tym, by samemu coś napisać i opublikować. Ta książka może pomóc rozwinąć właściwy styl. 

Opowiadania właściwie są o niczym. Autor opisuje pojedyncze zdarzenie lub wręcz wrażenie, ale tworzy z niego coś pięknego, bogatego i bardzo rozbudowanego, co jednak nie wydaje się za długie czy nużące. Warsztat dopracowany do perfekcji daje o sobie znać nawet, gdy treść nie zachwyca a morału brak. Książkę czyta się szybko, choć nie po łebkach. Uważam to za dużą zaletę, pamiętając jak w szkole dłużyły mi się chwile z lekturami tego okresu. Jest to z pewnością pozycja wyjątkowa i godna polecenia.

Oceny punktowej tym razem nie będzie, gdyż jak obiecałem, nie będę oceniał zbiorów opowiadań, nie powiązanych osobą głównego bohatera czy szczególnym wydarzeniem i chronologią. Przedstawię za to spis opowiadań:
  • Petersburskie senne widziadła wierszem i prozą
  • Bobek
  • Chłopczyk na gwiazdce u Pana Jezusa
  • Chłop Mareusz
  • Stuletnia
  • Potulna
  • Sen Śmiesznego Człowieka
  • O niebezpieczeństwie pogrążania się w ambitnych snach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz