poniedziałek, 22 grudnia 2014

Pani Dobrego Znaku - Feliks W. Kres

Czwarty tom Księgi Całości, który to cykl składa się z bardzo zróżnicowanych jakościowo, fabularnie i stylistycznie tomów, należy do tych najwyższego sortu. Co prawda, jak w niemal każdej książce trafiają się momenty lepsze i gorsze, jednak przewaga tych lepszych jest tutaj bardzo widoczna. 

Przede wszystkim sam opis Sey Aye jest tak plastyczny i tak urokliwy, że czytelnik nie tylko ma wrażenie, że zna to miejsce, ale wręcz ma ochotę tam być. Opisy miejsc, bohaterów a także rzeczy najzupełniej trywialnych (jak opis kaca-giganta na początku drugiego tomu) to bardzo mocna strona autora. Szczęśliwie składa się, że to nie jedyna jego mocna strona.

Opis intrygi wręcz zapiera dech w piersiach. Rozgrywka polityczna jest przedstawiona w sposób czytelny i jasny, dzięki czemu nie przytłacza. Jednocześnie autor nie robi z czytelnika idioty, któremu wszystko należy tłumaczyć po pięć razy, by biedak zrozumiał - pisarz tłumaczy oszczędnie, ale w sposób nie budzący wątpliwości. Idealnie wyważenie tego to według mnie klucz do tej powieści.

Nie może też umknąć kunszt autora w opisywaniu wojsk. Czy to uzbrojenie i opancerzenie, czy składy i rozmieszczenie oddziałów czy w końcu taktyka i strategia - wszystko to świadczy na korzyść powieści i dowodzi niezwykle szczegółowej wiedzy o tematyce batalistycznej. I potrafi przekuć tę wiedzę na opisy, którymi czytelnik będzie urzeczony.

Największe wrażenie robi jednak kompozycja. Książka to zamknięta całość, w której wątki poboczne ukazane są w niezbędnym zakresie, a wątek główny rozwinięty i zakończony z niezwykłym wyczuciem. Od książki trudno się oderwać, ale nie dlatego, że autor stosuje serialowy trik, by zaciekawić czytelnika a następnie zakończyć rozdział, tylko dlatego, że rzetelnie cała książka stanowi jednorodną całość i trudno, nawet między rozdziałami, znaleźć miejsce, w którym z czystym sercem można by było odłożyć książkę na półkę.


Oceny (legenda tutaj):
  • Kunszt: 8 (Spójne i ładnie napisane. Wojskowość podnosi ocenę.)
  • Lekkość Pióra: 9 (Niezwykle trudno się oderwać.)
  • Akcja: 8 (Świetnie dopracowana.)
  • Bohaterowie: 8 (Głównych poznajemy bardzo dobrze, resztę słabiej, ale nie można temu wiele zarzucić.)
  • Zakończenie: 10 (Trudno byłoby je poprawić.)
  • Ocena Łączna: 43/50